E Ticarette Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yorumlar · 49 Görüntülemeler

E Ticarette Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

E Ticarette Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Sektörünüzü ve rakiplerinizi analiz edin.
Atılmak istediğiniz sektör hakkında öncelikle yeterli araştırmaları yapmalısınız. Sektörü yakından tanımanız işinizde daha başarılı olmanızı sağlar. E ticarete de atılmadan önce yerli ve yabancı kaynaklardan yeterli bilgileri edinene kadar mutlaka gerekli araştırmaları ve analizleri yapmalısınız.  Yerli kaynaklardan yaptığınız araştırmalar sektörünüzdeki rakipleri tanımanızı sağlar ve işinizi büyütebilmenize yardımcı olur. Yabancı kaynaklardan yapacağınız araştırmalar ise stratejilerinizi planlamanıza, tüm dünyadaki rakiplerinizi analiz etmenize ve bu sayede e ihracat yapmanıza yardımcı olur. Müşterilerinizin beklentilerini anlamak ve karşılamak için mutlaka araştırmalara ve analizlere vakit ayırın.
Markalaşmadan önce hedef kitlenizi belirleyin.


Satacağınız ürün veya hizmetin hangi kitleye hitap ettiğini çok iyi tespit etmeli ve adımlarınızı bu doğrultuda atmalısınız. Tüm reklam ve tanıtımlarınızı hedef kitlenize yönelik yapmanız markalaşma sürecinizi de olumlu etkiler. Hedef kitlenizin dijital kanallar aracılığı ile online satışlardan beklentilerini gözlemleyebilir, hangi hizmetlerin müşterileri daha memnun ettiğini tespit edebilirsiniz. Bu tespitler pazarlama stratejilerinizi en doğru şekilde belirlemenize ve reklam kampanyalarınızı doğru yönetmenize yardımcı olur. Hedef kitlenizin analizini yapmak markalaşma sürecinizde hata yapma olasılığını azaltır.
Müşterilerinize güven verin.


E ticarette başarılı olabilmek için müşterinizin sitenize mutlaka güvenmesi gerekir. Tüm ürünlerinizin açıklamaları özgün, doğru ve yeterli olmalıdır. Hazırlayacağınız içerikler, müşterinizin kafasında oluşabilecek her türlü soruya cevap niteliğinde olmalıdır.  Önemli bir diğer konuda iletişim bilgileriniz güncel ve çok çeşitli olmasıdır. Telefon numarası, adres, e posta adresi gibi tüm iletişim bilgilerinizi detaylı bir şekilde sitenizde paylaşın. Müşteriniz ne zaman isterse size ulaşabileceğinden emin olsun. Ayrıca ödeme yöntemlerinizin arasında kapıda ödeme seçeneğinin de bulunması ürününüze güvendiğiniz anlamına gelir ve müşterilerinize ayrı bir güven verir.


İsim ve tasarımın etkisini fark edin.
Akılda kalan, pratik ve etkileyici bir isim sitenizin zihinlerde daha rahat yer edinmesini sağlar.  Sade bir tasarım sitenizi ziyaret edenleri yormadan alışveriş yapmalarını ve sitede daha uzun süre kalmalarını sağlar. Karışık bilgiler ve yorucu renkler ile tasarlanmış bir site müşterilerinizin üzerinde olumsuz etki bırakabilir ve siteden hemen çıkmalarına neden olabilir. Sitenizden hemen çıkma oranı yükseldikçe, arama motorlarında da sitenizin değerinin düşeceğini unutmayın.

Alt yapınıza önem verin.
E ticaret paketiniz, ihtiyaçlarınızı ve gereksinimlerinizi tam olarak karşılamalıdır. Doğru bir alt yapı ile hazırladığınız e ticaret sitesi tüm ticaret hayatınız boyunca size çeşitli kolaylıklar sağlayacaktır. E ticaret paketinizi almadan önce, alacağınız paket sektörünüz için uygun mu? Ürünlerinizi ve ürünlerinizin özelliklerini sergileyebilecek kapasiteye sahip mi? Yaşadığınız herhangi bir teknik sorunda size çözümler sunabilir mi? gibi çeşitli detayları araştırmalı ve alt yapınıza gereken önemi vermelisiniz.
Seo çalışmaları ile hızlı ilerleyin.


Seo uzmanları ile yapacağınız kapsamlı seo çalışmaları sanal dünyada markanızı daha çok kişiye duyurmaya ve arama motorlarında da ilk sıralara yerleşmenize olanak sağlayacaktır. Arama motorlarındaki son gelişmeleri yakından takip edip, uygulayan seo uzmanlarını bulmanız ve e ticaret sitenize bu doğrultuda yön vermeniz ürünlerinizin satışını artıracağı gibi markalaşmanıza da yardımcı olacaktır.


Destek alın.
E ticaret sektöründe hızlı ve emin adımlarla ilerlemek için alanında deneyim yapmış uzmanların görüşlerine ihtiyacınız olacaktır. E ticaret sitenizi yapılandırırken veya yapılandırdıktan sonraki çeşitli aşamalarda teknik destek almak sitenizin ilerleyişini hızlandıracaktır.


www.sanalisci.com sitesi aracılığı ile çeşitli alanlarda tecrübe edinmiş e ticaret uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Sitenize en doğru şekilde yön verebilecek uzmanlar sitenizin kuruluşundan itibaren tüm hizmet süreniz boyunca size destek verebilir yâda danışmanlık hizmeti sunabilir.

Yorumlar